عایق رطوبتی استخر یکی از مهمترین عایق‌های رطوبتی می باشد که باید بطور دقیق یک استخر را آب بندی نماید و از چون آب استخر ارتباط مستقیمی به پوست انسان و دیگر آبزیان دارد باید نکات بهداشتی در آن رعایت شود.

چگونه چاله آسانسور را با مناسب‎ترین قیمت آب بندی یا عایق کاری کنیم

آب بندی استخر

عایق کاری و آب بندی استخر مهمترین مرحله ساخت یک استخر یا حوض میباشد.

تفاوتی ندارد که استخر ورزشی باشد، استخر مخصوص پرورش آبزیان و یا آبنما و غیره. مهم این است که آب از میان درزها و دیواره‌های استخر به بیرون نفوذ نکند.

صرف نظر از هزینه تامین آب، مشکلاتی مانند مرطوب کردن خاک اطراف و بناهای نزدیک استخر از دیگر علل اهمیت آب بندی صحیح استخر است.

اگر چه در نگاه بلند مدت عدم صحیح آب بندی استخر میتواند آسیب‌های جبران ناپذیری برای استخر داشته باشد.

عایق رطوبتی نانو پلیمر

آب بندی استخر با عایق رطوبتی نانو پول

نانون گام رهنما به عنوان نسل جدید و برترین عایق رطوبتی راه حلی مطمئن، سریع و سازگار با طبیعت محصولاتی متنوع و با کیفیت را به بازار ساخت و ساز کشور معرفی کرده است.

عایق رطوبتی استخر ( نانو پول ) تمام آن چیزی است که برای آب بندی استخر، آبنما، جکوزی و … به آن احتیاج پیدا خواهید کرد.

عایق رطوبتی نانو پول

نانو پول یک عایق رطوبتی استخر است که خاصیت ضد خزه و باکتری دارد و با قابلیت اجرای سریع و تحمل فشار بسیار بالا و همینطور مقاوم در برابر بسیاری از حلال ها نظیر بنزین و نفت و قابلیت اجرا در محل‌های مرطوبت بهترین عایق رطوبتی برای آب بندی استخر است.

جلوگیری از نشتی آب و ترمیم فوری نقاط در حال نشت با پودر آنی گیر

پروژه های انجام شده توسط نانو پول

  • آب بندی استخر بومهن
  • آب بندی استخر لواسان
  • آب بندی استخر دماوند
  • آب بندی استخر آبعلی

انواع عایق رطوبتی استخر

عایق های رطوبتی استخر دارای انواع متفاوتی میباشد:

  • بر پایه پلیمر
  • سیمان پلیمری
  • اکریلیک اپوکسی

نانو پول به عنوان نسل جدید عایق رطوبتی استخر یک محصول تک جزئی شامل لاتکس و ارگانومینرال با رنگ آبی استخری است که میتوان آنرا با قلم مو کنیتکس پاش اجرا کرد. آب بندی استخر با عایق رطوبتی نانو پول ضمانت اجرای شما در کوتاهترین زمان ممکن است.

شاید باور این نکته برای شما ممکن بنظر نرسد که آب بندی یک استخر المپیک با عایق رطوبتی استخر نانوپول حداکثر و در بدترین حالت یک روز زمان نیاز داشته باشد !

روش آب بندی استخر با استفاده از عایق رطوبتی MCI در استخرهای کوچک

بارها پیش آمده عزیزانی با واحد پشتیبانی فنی و مهندسی تماس گرفته اند و در خصوص روش آب بندی استخرهای کوچک، به ویژه استخرهای با کاربری کشاورزی و استخرهای بتنی سوال داشته اند.

به طور کلی استخرهای کوچک با کاربری‌های اشاره شده معمولا یا به صورت استخر بتنی ساخته میشوند. و یا این استخرها را با استفاده از مصالح بلوک سیمانی و یا آجری اجرا مینمایند. آب بندی استخر با استفاده از چسب بتن، یکی از روشهای مرسوم بین سازندگان است.

در صورتی که تصمیم به آب بندی استخر با چسب بتن را دارید میتوانید به مشخصات فنی چسب بتن ویژه Super MCP مراجعه نمایید. در برخی موارد سازندگان مایل به اجرای عملیات آب بندی با Z90 هستند.

محصول مذکور که توسط یک شرکت ایرانی ارائه میگردد، نیز از نظر ساختاری در زمره چسبهای بتن تقسیم بندی میگردد. ولیکن یا توجه به این که به اعتقاد کارشناسان ما، استفاده از یک افزودنی مانند چسب بتن جهت آب بندی استخر، همیشه نمیتواند نتایج مطلوبی داشته باشد. لذا معمولا این روش به عنوان روش نهایی آب بندی استخر پیشنهاد نمیگردد.

البته ناگفته نماند استفاده از نانوذرات و یا به اصطلاح مواد آب بندی نانو نیز امروزه یکی از روشهای مرسوم به شمار میرود. از آنجایی که در عایق رطوبتی MCI تولید این شرکت از نانو ذرات آب بند نیز استفاده گردیده است، روش پیشنهادی گروه آب بندی نانو گام رهنما جهت آب بندی استخرهای کوچک، استفاده از دو محصول ترمیم کننده پایه سیمانی CEM REPAIR و عایق رطوبتی MCI  میباشد.

اجرای ملات آب بندی جهت زیرسازی و آماده سازی سطح به منظور اجرای عایق رطوبتی MCI

تمیزکاری و شستشوی زیرکار

در ابتدای عملیات زیرسازی شستشو و تمیزکاری زیرکار قبل از اجرای هرگونه عملیاتی اکیدا توصیه میگردد.

اجرای ماهیچه سیمانی

– با توجه به این که در محل اتصال دیواره‌ها به کف استخر معمولا هیچ ماهیچه سیمانی اجرا نمیشود. لذا در مرحله اول میبایست با استفاده از ماده ترمیمی CEM REPAIR نسبت به اجرای یک ماهیچه با ضخامت حدود ۵ تا ۷ سانتیمتر اقدام نمود.

ماده ترمیمی CEM REPAIR یک پودر آماده پایه سیمانی شامل مواد پلیمری و فیلرهای معدنی مخصوص میباشد. روش استفاده از این ملات ترمیمی بدین گونه است که صرفا با اختلاط آن با آب ملات آماده‌ای حاصل خواهد شد. این ملات ترمیمی آب بند، علاوه بر داشتن مقاومتهای مکانیکی بالا چسبندگی فوق العاده ای به زیرکار سیمانی شما خواهد داشت.

این ملات ترمیمی را یتوان جهت اجرای نرمه کشی، ترمیم قسمتهای ترک خورده و شن نما شده ی بتن و زیرسازی های پایه سیمانی استفاده نمود. همچنین از دیگر کاربردهای این ملات ترمیمی استفاده از آن جهت اجرای ماهیچه کشی محل اتصال کف و دیوار و کنجها میباشد.

اجرای مش فایبرگلاس FARA TAPE در محل اتصال دیوار به کف

اجرای ملات آب بندی جهت زیرسازی و آماده سازی سطح به منظور اجرای عایق رطوبتی MCI

همچنین خاطر نشان میسازد به جهت جلوگیری از ترک خوردگی در ماهیچه مذکور و مسلح کردن ملات اجرا شده، توصیه میگردد قبل از خشک شدن ملات اجرا شده در محل کنج ها بر روی آن همانند تصویر ذیل از نوار فایبرگلاس FARA TAPE استفاده نمود.

لازم به توضیح است میتوانید در هنگام خواباندن مش فایبرگلاس بر روی ماهیچه های سیمانی اجراشده برای چسبیدن بهتر مش بر روی ماهیچه مقداری از دو جزء پودر و مایع عایق رطوبتی را با نسبت ۱ پیمانه جزء مایع و دو پیمانه جزء پودری با هم مخلوط مینمایید.

سپس بعد از قرار دادن مش فایبرگلاس بر روی ماهیچه سیمانی، نسبت به اجرای عایق رطوبتی مخلوط شده به وسیله یک قلموی رنگرزی اقدام نمایید.

ترمیم سطوح کرمو

در برخی مواقع، سطح دیواره کاملا صیقلی نشده است و نیاز به پرداخت و لیسه ای کردن دارد. در چنین مواقعی میتوانید از ماده ترمیمی CEM REPAIR جهت ترمیم و زیرسازی سطح استفاده نمایید. لازم به ذکر است ابزار مربوطه جهت صاف کردن و پرداخت سطح سیمانی اجرا شده در پکیج ارسالی به صورت رایگان تقدیم میگردد.

روش اجرای عایق رطوبتی

اجرای عایق رطوبتی

در مرحله بعدی پس از گذشت حداقل ۴۸ ساعت از اجرای ماهیچه پایه سیمانی در محل کنجها، نسبت به اجرای عایق رطوبتی MCI اقدام میگردد. عایق رطوبتی MCI یک عایق رطوبتی دو جزیی شامل یک جزء پودری و یک جزء مایع میباشد. همانطور که در دستورالعمل موجود در کاتالوگ این ماده اشاره شده است میبایست نسبت به اختلاط دو جزء پودر و مایع اقدام نمود.  پس از اختلاط کامل ماده حاصله به صورت رنگ با استفاده از قلم مو و یا غلطک رنگرزی قابل اعمال بر روی سطح میباشد.

اجرای عایق رطوبتی MCI به وسیله قلمو

نحوه اختلاط عایق رطوبتی

در اجرای عایق رطوبتی MCI رعایت نکات اجرایی مندرج در بسته بندی محصول الزامی میابشد. این عایق رطوبتی را در دودست به فاصله زمانی حدودا ۲ الی ۳ ساعت از اجرای دست اول اجرا نموده و پس از ۷۲ ساعت از زمان اجرای لایه دوم نسبت به آبگیری استخر اقدام نمایید.

 

 

منابع

https://farazpaye.com

http://nanoshield.ir

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *